Yeni Ürünler

  • TITANI DiK KAFA HALI OVERLOK MAKiNASI

  • MEGATEX HALI OVERLOK MAKiNASI

  • İŞ ELBİSELERİ-II

  • İŞ ELBİSELERİ-I

  • İŞ ELBİSELERİ

Misyonumuz

Tekmak Makina halı sektöründe ithal makinelerle iddialı

TİTAN VE DAMOKUCO

Mustafa Kurtuluş: “Tekmak Makine’de kesinlikle yedek parça sıkıntısı yoktur. Ayrıca iddia edildiği gibi ithal makinelerin servisi yoktur kanısı da yanlıştır. Satışını yaptığımız tüm makinelerimiz bir yıl tamir-bakım ve parça garantimiz altındadır. Müşteri makineyi getirdiğinde en geç 1-1,5 saat içerisinde makinedeki sorun giderilir. Zira bir halı fabrikasında bir makinenin arıza yaparak durduğunda her geçen dakika o işletme için zarardır.”

- Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

- Yakup Korkmaz: Tekmak Makine’ye1988 yılında stajer olarak geldim. 1994 yılında da bu firmanın ortaklarından biri oldum.

- Mustafa Kurtuluş: Bu şirketin şu anki Genel Müdürü Sayın Cihat Kurtuluş’la birlikte 1979’da biraraya geldik Cihat Bey’in 1985’te kurduğuTekmak Makine’de askerlik dönüşü, 1988’de satış müdürü olarak görevebaşladım. 1994 yılında ben de Yakup Bey ile birlikte bu şirketin ortaklarından biri oldum.

- Ürün gruplarınız hakkında da bilgi alabilir miyiz?

- Mustafa Kurtuluş: Ağırlıklı olarak halı ve seccade sektöründe Titan marka halı, battaniye çuval ve seccade finishing makineleri ile müşterilerimize hizmet vermekle beraber ev tekstili, gelinlik, sünnetlik, geleneksel ve abiye kıyafetler sektöründe Baratto, Cornely marka fisto, nakış, nervür, ajur, antika dikiş makineleri ve iç çamaşırı sektöründe de Global marka zigzag dikiş makineleri ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Satışını yaptığımız tüm bu makinelerin Türkiye mümessili olarak kendimiz ithal etmekteyiz. Halı makinalarında Titan markası ile başladığımız hizmetlerimize yine Türkiye mümesilliğini aldığımız kalitesi müşteri memnuniyetleri ile ispatlanmış başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde de oldukça geniş bir müşteri potansiyeline sahip olan Tayvan’dan getirdiğimiz Damokuco marka makinlerini de ürün yelpazemize katmış bulunmaktayız. Ayrıca firmamız halı finishing makinelerinin yanı sıra, halı üretiminde kullanılan Handsaeme marka; sağ-sol overlok ve saçak hatları, boyuna kesim hatları, yapıştırma, paketleme hatları ve konveyör sistemlerini üreten Handsaeme Machinery firmasınında mümesilliğini yapmaktadır.

Şu anda bizim ismimizi kullananlar var. Bu sebeple özellikle belirtmek isterimki piyasanın %70’i mümessili olduğumuz Belçika malı Titan marka makine kullanmaktadır. Örnek verecek olursak; Atlas Halı, Atlantik Halı, Bahariye, Birko Koyunlu, Dünya Halı, Gümüşsuyu, Merinos, Saray Halı, Samur, Sofiteks, Karaca, Kartal Tekstil ve daha birçok halı üreticileri ve bayileri hep satışını bizim yaptığımız makineleri kullanmaktadır. Titan marka makinelerinin üretici firması n.v. a. De Koninck s.a. firmasının sahibi dünyada eşi olmayan Van de Wiele marka dokuma tezgahlarının üretimi ile de piyasada söz sahibidir. Aynı zamanda temsilcisi olduğumuz Baratto ve Cornely makinelerinin de üreticisidir.

Sektörde kullanılan makinelerin %20’sini de Tayvan menşeili makineler oluşturur. Yerli üretim makinelerinin Türkiye pazarında yaklaşık ’luk bir payı vardır. Tayvan ile yerli imalat arasında elbetteki cüzi bir fiyat farkı vardır. Ancak müşteriler genellikle uluslararası standardizasyon ve CE normlarına uygunluğu açısından ithal ürünü tercih ediyor.

- Yakup Korkmaz: İlk etapta daha çok halı bayileri tarafından tercih edilen Damokuco marka makinelerimiz çok kısa bir sürede halı üreticileri tarafından da tercih edilen ve kullanılan marka haline geldi.

Piyasada ithalatçıların getirdikleri makinelere ait yedek parçaları getirmedikleri şeklinde yanlış bir kanı vardır. Biz makinelerimizin en küçük parçasından en büyük parçasına kadar tüm yedek parçalarını getiriyoruz. Hatta makinenin gövdesini bile getiryoruzki bir makinenin gövdesi kolay kolay arızalanmaz.

- Mustafa Kurtuluş: Tekmak Makine’de kesinlikle yedek parça sıkıntısı yoktur. Ayrıca bazıları tarafından iddia edildiği gibi ithal makinelerin servisi yoktur kanısı da yanlıştır. Satışını yaptığımız tüm makinelerimiz bir yıl tamir-bakım ve parça garantimiz altındadır.

Müşteri makineyi getirdiğinde engeç 1-1,5 saat içerisinde makinedeki sorun giderilir. Zira bir halı fabrikasında bir makinenin arıza yaparak durduğunda her geçen dakika o işletme için zarardır. Dolayısıyla arızanın giderilmesi en hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Bu sebeple halı makinesi hatlarında sağlı sollu çalışan makinelerin birer yedeği olmalıdır. Arıza anında yedek makine işleme alınarak diğerinin bakımı yapılır. Fabrikalarda iş akışında duraklamaları azaltmak için gelen talepler doğrultusunda fabrikalardaki işçileri yetiştiriyoruz. Bugün halı üretimindeTürkiye’nin önde gelen firmalarda teknisyen ve tamir-bakım personellerini bu alanda yetiştirdik.

Mustafa Kurtuluş: Bu arada dikkatimi çeken bir hususu açıklamak istiyorum. Bazı makine üretici ve satıcıları bizim mümessili olduğumuz Titan Makine broşürlerindeki dikiş numunesi resimlerini, kendi makinelerinin dikişiymiş gibi kendi makine broşürlerinde ve verdikleri reklamlar ve ilanlarda aynen kullanmaktadırlar. Ben üretici olsaydım kendi broşürümde bir başka firmanın dikiş numune resimlerini değil de, kendi makinemin diktiği dikiş numune resimlerini kullanırdım. Zira işin doğrusu da bu olmalı. Müşterileri yanıltmamak lazım.

- Overlok iplikleri satışınız hakkında da bilgi alabilir miyiz?

Mustafa Kurtuluş: Müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek ilkesi doğrultusunda ipliklerini kendisi üretemeyen ve tedarik edemeyen müşterilerimizin iplik ihtiayaçalarını da karşılıyoruz. Halıda kullanılabilecek tüm renkleri, yaklaşık 30-35 renk bulunduruyoruz. Genellikle 12-13 renk daha çok talep görür. En kaliteli ipliklerihizmet anlayışı içinde minimum kar marjı ile en uygun fiyata satıyoruz. Ayrıca bir müşterimizin gelip bizden makinesini aldıktan sonra aradığı her şeyi bulabilmesi için ipliğini, iğnesini, yağını, halı kesmede kullanılan maket bıçaklarını, bıçak uçlarını, kesim motorlarını, mini hava kompresörlerini vs. bulunduruyoruz. Müşteri böylece tüm istediklerini bir yerden alabiliyorki bu da müşteri için oldukça iyi bir hizmettir.

Mustafa Kurtuluş: Tekmak Makine olarak halı sektörü dışında 3,5 m’den 12 m’ye kadarfiberglass teknelerinin de ihracatını yapıyoruz. Bu teknelerin imalatını yatlarla önce bir hobi olarak ilgilenen ve daha sonra profeyonel imalata başlamak isteyen şirket genel müdürümüz Sayın Cihat Kurtuluş’un kurmuş olduğu Super-Yacht Yatçılık şirketi yapmaktadır. Ürettiği tekne ve yatlar için Alman Lloyd’sundan CE belgesi alan Super-Yacht’ın ürettiği fiberglas teknelerini Tekmak Makine Tekstil Turizm ve Yat İşletmeciliği olarak Norveç, Danimarka, Hollanda, İspanya, Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan ve Ukrayna’ya ihraç ediyoruz ve oldukça beğeniliyor. Ataköy Marina’da teknelerimiz denendi ve CE belgelerini hak etti. İhracatlarımız devam ediyor. Türkiye’nin önde gelen isimlerinde de teknelerimiz var.

- 2005 yılı hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Mustafa Kurtuluş: Halı fabrikalarında üretimde kullanılan konveyör sistemleri, overlok, saçak hatları enine-boyuna kesme sistemleri, yapıştırma ve paketleme hatlarında son gelişmeleri uygulayıp fiyatlarını da minimum düzeylere çekerek tüm halı üreticilerinin otomasyona geçmesini sağlamak.

Yakup Korkmaz: Satışlarımız sadece Türkiye içine gerçekleşmiyor. Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Sırbistan, Suudi Arabistan, Dubai, Suriye, İran, Cezayir, Tunus, Libya, Lübnan, Filistin, Ukrayna, Moldovya, Gürcistan, Azerbeycan’dan müşterilerimiz var. Hedeflerimiz arasında bu ülkeleri ve müşteri sayısını çoğaltıp dünyanın her yerine satışlar yapıp ihracata katkı ve ülkemize döviz girdisi sağlamak. Bunun içinde her yıl Mustafa Bey ile birlikte Domotex Fuarı’nı ziyaret ediyoruz. Böylece hem müşterilerimize yurtdışında da hizmete devam edip hem her yıl yeni müşteriler tanıma fırsatıbuluyoruz.

Ayrıca en önemli hedeflerimizden biri olan azami müşteri memnuniyeti ve bu memnuniyetin daimi olabilmesi için az önce de bahsettiğimiz gibi Domotex ve ITMA vs. fuarlara giderek en son yenilikleri takip edip bu yenilikleri müşterilerimize de aktararak sektördeki verimliliğin artmasına katkıda bulunuyoruz.

Mustafa Kurtuluş ve Yakup Korkmaz: Halı sektörünün de bir dergisinin olması çok güzel, bu sebeple derginizde emeği geçen tüm personele canı gönülden teşekkür eder, sizleri tebrik ederiz. Gerçekten de sektörde bir boşluğu doldurdunuz ve bir ilke imza attınız. Başarılarınızın devamı dileği ile.