Yeni Ürünler

  • TITANI DiK KAFA HALI OVERLOK MAKiNASI

  • MEGATEX HALI OVERLOK MAKiNASI

  • İŞ ELBİSELERİ-II

  • İŞ ELBİSELERİ-I

  • İŞ ELBİSELERİ

Basında Biz

TEKMAK KALİTE VE HİZMET ANLAYIŞIYLA DIŞ PAZARLARDA

Yakup Korkmaz: “Tekmak olarak hedefimiz; kalite, hizmet ve müşteri ilişkilerinde dünya konjonktürüne uygun kurumsallaşmış uluslararası bir firma olmaktır. Yabancı müşteri sayısını çoğaltarak dünyanın heryerine ulaşmayı, satışlar gerçekleştirerek de ihracatımıza katkıda bulunmayı hedefliyoruz.”

Halı sektöründeki faaliyetlerini Yakup Korkmaz ve Mustafa Kurtuluş ortaklığıyla sürdüren Tek-Mak, ağırlıklı olarak halı, seccade ve battaniye sektörüne yönelik Titan marka finishing makineleri ile hizmet veren bir firma. Ev tekstili, gelinlik, sünnetlik ve abiye kıyafetler sektöründe Barotto ve Cornely marka zigzag dikiş makineleri, iç çamaşırı sektöründe ise Global marka zigzag dikiş makineleri ile müşterilerinin taleplerini karşılayan Tek-Mak, satışını yaptığı tüm bu makinelerin Türkiye temsilciliğini gerçekleştirdiği için ürünleri bizzat kendisi ithal ediyor. Tek-mak ortaklarından Yakup Korkmaz ve Mustafa Kurtuluş ile firmanın halı sektörüne yönelik ürün grupları ve 2008 yılı hedefleri hakkında görüştük..

Halı sektörüne yönelik ürün gruplarınız hakkında da bilgi alabilir miyiz?
M.K.: Halı makinelerinde Titan markası ile başladığımız hizmetlerimize, yine Türkiye mümessilliğini almış olduğumuz, kalitesi müşteri memnuniyetleri ile ispatlanmış ve başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde oldukça geniş bir müşteri potansiyeline sahip olan Tayvan üretimi Damokuco marka makineleri ürün yelpazemize katarak sürdürmekteyiz. Bugün piyasada bizim ismimizi kullananlar var ve bu sebeple özellikle belirtmek istiyorum ki halı sektörünün %70'i, bizim temsilcisi olduğumuz Belçika malı Titan marka makineleri kullanmaktadır. Müşterilerimiz arasında Atlas Halı, Atlantik Halı, Bahariye Halı, Birko Koyunlu, Dünya Halı, Gümüşsuyu, Merinos, Saray Halı, Samur, Sofiteks, Karaca, Kartal Tekstil ve daha birçok halı üretici ve bayisi bulunuyor. Titan marka makinelerin üreticisi olan N.V.A de Koninck S.A, dünyada eşi benzeri olmayan Van de Wiele marka dokuma tezgahlarının da üretimiyle piyasada söz sahibi bir firmadır. Firma ayrıca, Tek-mak olarak Türkiye temsilciliğini yapmakta olduğumuz Barattı ve Cornely marka makinelerin de üreticisidir. Bugün Türk halı sektöründe kullanılan makinelerin %20'sini Tayvan malı makineler oluşturuyor. Yerli üretim makinelerin Türkiye pazarındaki payı ise yaklaşık civarında. Tayvan üretimi makine ile yerli imalat arasında cüzi bir fiyat farkı var ancak müşteriler genellikle uluslararası standardizyon ve CE normlarına uygunluğu açısından ithal ürünü tercih ediyorlar.

Y.K.: Ben ayrıca şunu belirtmek istiyorum ki ilk etapta daha çok halı bayileri tarafından tercih edilen Damokuco marka makinelerimiz, çok kısa bir süre içerisinde halı üreticileri tarafından da tercih edilmeye başlamıştır.

Makinelerin tamir, bakım ve yedek parça gibi ihtiyaçları konusunda da hizmet veriyor musunuz?
Y.K.: Satışını yaptığımız tüm makineler için iki yıllık tamir, bakım ve parça garantisi veriyoruz. Ayrıca müşterilerimizin devam eden üretiminde herhangi bir aksama yaşanmaması için bu makinelerin tüm yedek parçalarını stoğumuzda bulunduruyoruz.

M.K.: Makinelerde oluşabilecek herhangi bir aksaklık durumunda, anında müdelahe edebiliyoruz. Müşterimizin makineyi getirmesiyle beraber en fazla 1- 1.5 saat içerisinde makinedeki sorunu gideriyoruz. Halı üretimi esnasında makinenin arıza yaparak durması halinde geçen her dakika o işletme için zarara dönüşür. Dolayısıyla arızanın giderilmesi en hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Bu sebeple halı makinesi hatlarında sağlı sollu çalışan makinelerin birer yedeği olmalıdır. Arıza anında yedek makine işleme alınarak diğerinin bakımı yapılır. Ayrıca üreticilerden gelen talepler doğrultusunda, iş akışında oluşabilecek duraklamaları azaltmak üzere fabrikalardaki işçileri de yetiştiriyoruz. Bugün halı üretiminde Türkiye’nin önde gelen firmalarının teknisyen ve tamir bakım personellerini bu alanda yetiştirdik.

Overlok iplikleri satışınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
M.K.: Tek-mak olarak müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek ilkesi doğrultusunda çalışıyoruz. Bu anlamda ipliklerini kendisi üretemeyen ve tedarik edemeyen müşterilerimizin iplik ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Portföyümüzde halıda kullanılabilecek tüm renkleri yani yaklaşık 50- 60 çeşit renk bulunduruyoruz. Halı sektöründe genellikle 12-13 renk diğer renklere göre daha çok talep görür. En kaliteli iplikleri hizmet anlayışı içinde minimum kar marjı ile en uygun fiyata satıyoruz. Firmamız ayrıca müşterimizin bizden aldığı makinede ihtiyaç duyabileceği her türlü yan ürünü de stoklarında bulunduruyor. Bu yan ürünler arasında iplik, iğne, yağın, halı kesmede kullanılan maket bıçakları, bıçak uçları, kesim motorları ve mini hava kompresörleri yer alıyor. Müşterinin ihtiyaç duyduğu her türlü ürünü tek bir noktadan alabilmesi önemli. Biz bu konuda iyi bir hizmet sunuyoruz.

2008 yılı hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yakup Korkmaz: Tekmak olarak hedefimiz; kalite, hizmet ve müşteri ilişkilerinde dünya konjonktürüne uygun kurumsallaşmış uluslararası bir firma olmaktır. Satışlarımız sadece Türkiye içinde sınırlı kalmıyor. Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Bosna- Hersek, Bulgaristan, Sırbistan, Suudi Arabistan Dubai, Suriye, ‹ran, Cezayir, Tunus, Fas, Libya, Lübnan, Filistin, Ukrayna, Moldovya, Gürcistan ve Azerbaycan’dan da müşterilerimiz var. Hedeflerimiz arasında bu ülkeleri ve müşteri sayısını çoğaltarak dünyanın heryerine ulaşmak, satışlar gerçekleştirerek ihracatımıza katkı sağlamak bulunuyor. Bu amaç doğrultusunda her yıl Mustafa Bey ile birlikte uluslararası fuarları ziyaret ediyoruz. Böylece hem yeni müşteriler tanıma fırsatı buluyoruz hem de mevcut müşterilerimize yurtdışında da hizmet ediyoruz.

Mustafa Kurtuluş: En önemli hedeflerimizden biri olan müşteri memnuniyetinin daimi olabilmesi için az önce Yakup Bey’in de bahsettiği gibi uluslararası fuarlara giderek en son yenilikleri takip ediyoruz ve bu yenilikleri müşterilerimize de aktararak sektördeki verimliliğin artmasına katkıda bulunuyoruz.